Ana sayfa > Haberler > İçerik

Plaka Numarası Otopark Yönetim Sistemi Çalışma Süreci Nedir?

Jul 29, 2019

Tanımlama süreci

Otomatik plaka tanıma, plaka numarasını ve plaka rengini otomatik olarak tanımak için dinamik video veya aracın statik görüntüsünü kullanan bir model tanıma teknolojisidir. Donanım tabanı genellikle bir tetikleme cihazı (aracın görüş pozisyonuna girip girmediğini izleme), bir kamera cihazı, bir aydınlatma cihazı, bir görüntü toplama cihazı, plaka numarasını tanıyan bir işlemci (bilgisayar gibi) ve yazılımı içerir çekirdek bir plaka konum algoritması, bir plaka karakter segmentasyon algoritması ve optik karakter tanıma algoritmaları, vb içerir. Bazı plaka tanıma sistemleri aynı zamanda bir video görüntüsü aracılığıyla video araç algılama denilen bir araba olup olmadığını değerlendirme işlevi vardır.

Eksiksiz bir plaka tanıma sistemi, araç algılama, görüntü yakalama ve plaka tanıma işlemlerini içermelidir. Görüntü algılama birimi, araç algılama kısmı aracın geldiğini ve mevcut video görüntüsünün alındığını algıladığında tetiklenir. Plaka tanıma birimi görüntüyü işler, plaka konumunu bulur, plakadaki karakterleri tanımlama için böler ve sonra çıktı için bir plaka numarası oluşturur.Araç algılama

Araç algılama gömülü bobin algılama, kızılötesi algılama, radar algılama teknolojisi, video algılama ve diğer yöntemleri kullanabilir. Bunlar arasında, topraklama bobini tespiti en doğru ve kararlıdır.


Plaka Numarası tanımlama

Plaka tanıma işlemini gerçekleştirmek için aşağıdaki temel adımlar gereklidir:

1. Resimdeki plakayı bulmak için plaka konumlandırma;

2. Plaka karakteri bölünür ve plakadaki karakterler ayrılır.

3. Plaka karakter tanıma, bölünmüş karakterleri tanımlama ve son olarak plaka numarasını oluşturma.

Plaka tanıma işleminde, plaka rengi, genellikle plaka tanıma ve karşılıklı doğrulama ile işbirliği içinde, yukarıdaki farklı adımlarda uygulanabilecek farklı algoritmalara göre tanımlanır.


ANPR4