Ana sayfa > Haberler > İçerik

Otoparkta Plaka Tanıma Sisteminin Kullanımı Nedir?

Aug 22, 2019

İstihbaratın gelişmesiyle birlikte, hayatımızın her alanındaki otoparklar gözetimsiz hale geldi. Şu anda, plaka tanıma sistemi giderek daha fazla alan, bazı topluluklar, hastaneler, işletmeler, alışveriş merkezleri, havaalanları ve benzeri kapsar, çeşitli yerlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.


ANPR1 (1)


Otoparkta COMA plaka tanıma teknolojisi benimsenmiştir. Plaka tanıma sistemi, izlenen yol yüzeyindeki araçları algılayabilir ve araç plaka bilgilerini otomatik olarak işlenmek üzere çıkarabilir. Modern akıllı ulaşım sisteminin önemli bileşenlerinden biri olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Dijital görüntü işleme, örüntü tanıma, bilgisayar görme ve diğer teknolojilere dayanarak, her arabanın benzersiz plaka numarasını elde etmek için kamera tarafından çekilen araç görüntüsünü veya video sekansını analiz eder, böylece tanımlama işlemini tamamlar.


Plaka tanıma sisteminin otoparktaki pratikliği esas olarak kesintisiz trafiğe yansır. İster sabit bir otomobil, ister geçici bir otomobil, ister lisanssız bir otomobil olsun, plaka tanıma sistemi geçen aracın plaka numarasını ve model görüntüsünü yakalayabilir. Yakalanan görüntüyü veritabanına yükleyin, kapı otomatik olarak kapıyı açarak aracın park yerine hızlı bir şekilde girip çıkmasını sağlar.


ANPR2


Buna ek olarak, plaka tanıma sistemi araçların park güvenliğini sağlayabilir. Geleneksel yönetim modu günlük uygulamalarda bazı sorunlarla karşılaşmaktadır. Bunlar arasında güvenlik konusu özellikle önemlidir. Örneğin, manuel dağıtıcı kartı ihmal edilmesine veya kayıt bulunmamasına neden olabilir veya arabayı kaybedebilir veya kaybedilen aracı yanlış raporlayarak park yeri yönetimini zorlaştırabilir. Plaka tanıma sistemi, her park kaydını otomatik olarak kaydedecek ve görüntü karşılaştırma ve araç sahibi yakalama gibi fonksiyonel modüller ile donatılacak ve bilgiler parkçının park güvenliğini korumak için giriş ve çıkışta karşılaştırılacaktır.