Ana sayfa > Haberler > İçerik

Yüksek Tanımlı Plaka Tanıma Sisteminin Prensibi Nedir?

Nov 27, 2018

Araç plakası, aracın benzersiz kimlik kartıdır. Özelliği ve önemi, plaka tanıma sisteminin, kentsel akıllı trafik yönetim sisteminin vazgeçilmez ve önemli bir parçası haline geldiğini belirlemektedir. Plaka tanıma (LPR) sistemi, görüntü işleme ve örüntü tanıma gibi teknolojilere dayanan akıllı bir tanıma sistemidir. Plaka numarası, kamera tarafından çekilen yolda seyahat eden aracın görüntüsü ile tanınır.

Süreç şunları içerir: araç tespiti - görüntü elde etme - ön işleme - plaka konumu - karakter segmentasyonu - karakter tanıma - sonuç çıktısı.

 


Plaka tanıma PTZ kamera, yakalama plakasını ışık bastırma koruması, elektronik obtüratör ayarı, geniş dinamik işlev vb.

 

Güçlü ışık koruması: Düşük ışıklı renkli kameraya dayanarak, görüntünün en parlak kısmı yazılımın çalışması tarafından engellenir. Trafik izlemede, farların güçlü ışığı genel olarak engellenebilir, böylece plaka daha net yakalanabilir. Ancak, bu kameranın en büyük dezavantajı, yazılımın net olmaması ve görüntünün en parlak kısmı belirsiz olmasıdır. Plaka numarasının engellenmesi ve yüksek hızlı hareket eden nesnelerin yakalanmasının mümkün olmaması mümkündür. Şu anda, yerli kameralar çok fazla parlama koruması yaptı ve etkiler karıştı.

 

Ayarlanabilir elektronik obtüratör: Yüksek hızlı hareket eden nesneler için (otoyollardaki araçların hızı genellikle 70KM / saatin üzerindedir), elektronik obtüratör hızını genellikle manuel olarak ayarlayarak düşürerek net yakalama elde edebilirsiniz. Ancak bu yöntemle ilgili en büyük sorun, aydınlatmanın gündüz ve gece boyunca farklı olmasıdır. Gündüz ve gece izlemeye uyum sağlamak için iki obtüratör hızı ayarlamak gereklidir.

 

Geniş dinamik fonksiyon: Bu, ışıkların çekimdeki etkisini çözmenin en iyi yoludur. Geniş dinamik ilk Panasonic tarafından önerildi. Arka plan ışığı çok parlak olduğunda, sıradan kamera açık ve koyu görüntünün görüntü sorununu iyi çözemez.

Araç erişim yönetimi

Plaka tanıma cihazı giriş ve çıkışlara monte edilir, plaka numarası vehicle aracın giriş ve çıkış süresi kaydedilir ve aracın otomatik yönetimini sağlamak için otomatik kapının ve korkuluk makinesinin kontrol cihazlarıyla birleştirilir. Otomatik zamanlama şarjını gerçekleştirmek için otoparkta kullanılabilir. Ayrıca mevcut park yerlerinin sayısını otomatik olarak hesaplayabilir ve bahşiş verebilir. Otopark ücretlerinin otomatik yönetimi, insan gücü tasarrufu sağlayabilir ve verimliliği artırabilir. Akıllı topluluğa yapılan başvuru, giren aracın yerel alana ait olup olmadığını otomatik olarak belirleyebilir ve dahili olmayan araçlar için otomatik zaman şarjı gerçekleştirebilir. Bazı ünitelerde, bu uygulama aynı zamanda aracı üniteden otomatik olarak ve nesnel bir şekilde kaydetmek için araç sevk sistemi ile birleştirilebilir.

Trafik yönetim sistemindeki plaka tanıma teknolojisi, kesintisiz ve ücretsiz kart toplama ve araç erişim verimliliğini arttırma amacıyla kullanılır.

ANPR3