Ana sayfa > Haberler > İçerik

Otopark Alanında Plaka Tanıma Sisteminin Uygulama Analizi

Apr 11, 2019

Akıllıın gelişmesiyle birlikte, plaka tanıma teknolojisi, hayatımızın her alanında araçların giriş ve çıkışını gözetimsiz hale getiren, giderek popüler hale geliyor. Şu anda, plaka tanıma sistemi küçük hastaneler, işletmeler ve kurumlar, alışveriş merkezleri, havaalanları, sanayi parkları ve benzeri yerlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Logo kimliğine bir araç olarak plaka, otopark araç plaka tanıma teknolojisinde benzersiz bir yapıya sahiptir, plaka tanıma sistemi izlenen karayolu taşıtlarını tespit edebilmekte ve araç plakası bilgi işlem teknolojisinin otomatik çıkarılmasını tespit edebilmektedir. Modern akıllı ulaşım sisteminin önemli bir parçası olarak, bir tanesi bilgisayarla görme, kamera ile çekilen araç görüntüleri için örüntü tanıma veya video dizileri gibi dijital görüntü işleme teknolojisinde yaygın olarak kullanıldığı bir sistemdir.

Plaka tanıma sisteminin park alanındaki uygulanabilirliği temel olarak kesintisiz trafikte yansıtılmaktadır. Sabit bir araba, geçici bir araba veya lisanssız bir araba olsa bile, plaka tanıma sistemi geçen aracın plaka numarasını ve model görüntüsünü alabilir. Yakalanan görüntü veritabanına yüklenir ve kapı otomatik olarak açılır. Tüm işlem çok rahat ve pürüzsüzdür, böylece araç park yerine hızlı bir şekilde girip çıkabilmektedir.